22 فروردین 1398

همایش بیماری پارکینسون در شیراز

 این همایش بیماری برای معرفی بیماری پارکینسون و موفق‌ترین روش عمل جراحی آن با حضور  بیش از ۱۰۰ متخصص مغز و اعصاب و بیماران پارکینسون از سراسر کشور برگزار شد.

دکتر علی رزم کن رئیس مرکز مدولاسیون عصبی و درد شیراز در این همایش با اشاره به اینکه بیماری پارکینسون دومین اختلال شایع زوال عصبی در جهان به شمار می رود، افزود: این بیماری به طور معمول بین ۵۵ تا ۶۵ سالگی آغاز می شود و شیوع آن در مردان بیشتر از زنان است .

وی با بیان اینکه در کمتر از ۵ درصد بیماران منشا ژنتیکی علت بروز این بیماری است،اظهارداشت: علائم این بیماری اختلالات حرکتی (خشکی و سفتی بدن، لرزش و کندی حرکات) و اختلالات غیر حرکتی (درد، اضطراب، افسردگی و اختلال خواب) است.
دکتر رزم کن افزود: تا حدود بیست سال قبل این بیماری فقط با دارو مورد مداوا قرار می گرفت و بعضی از دارو‌ها هم اثر چندانی بر بدن بیماران نداشت، اما از سال ۲۰۰۲ تحقیقات خوبی در جهان رخ داد که منجر به انجام عملی جراحی dbs در شد.

رئیس مرکز مدولاسیون عصبی و درد شیراز تصریح کرد: در این عمل جراحی حدود ۸۰ درصد بیماران به زندگی عادی خود بر می گردند و مصرف دارو برای ۵۰ درصد بیماران کم می شود.

وی گفت: شیراز و تهران تنها مراکزی در خاورمیانه هستند که می توانند این عمل جراحی را انجام دهند و این پیشرفت بسیار مهمی در درمان این بیماری است.

0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید